Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem braków w uzębieniu, odbudową złamanych zębów, zmianą kształtu i ustawienia zębów, a także korektą trwałych przebarwień.
Współczesna protetyka wymaga od lekarza ogólnego spojrzenia na zaburzenia w zakresu układu stomatogantycznego pacjenta, wymaga łączenia wielu dziedzin stomatologii – poczynając od stomatologii zachowawczej, poprzez leczenie ortodontyczne, chirurgiczną odbudowę warunków kostnych a niejednokrotnie kończąc na leczeniu chirurgiczno-implantologicznym.
Po szczegółowej analizie warunków zgryzowych pacjenta, dokumentacji radiologicznej, wspólnym omówieniu z Pacjent możliwości terapeutycznych, odtwórczych proponujemy:
CEREC (skrót od CEramic REConstruction) jest rewolucyjnym systemem komputerowego projektowania i wykonywania najestetyczniejszych pełnoceramicznych koron i mostów, a co bardzo ważne wykonania ich bez konieczności pobierania nieprzyjemnych dla pacjenta wycisków oraz skrócenia całego leczenia do jednej wizyty.
System został stworzony przez prof. Mörmann’a i dr Brandetini w 1980 roku na Uniwersytecie w Zurychu w Szwajcarii przechodząc od tego czasu rewolucyjną przemianę zarówno w zakresie technologii, jak i oprogramowania. W skład systemu wchodzi konsola projektowa CEREC AC wyposażona w wewnątrzustna kamerę Omnicam oraz sterowana komputerowo obrabiarka CEREC MCXL w wersji Premium.
Dzięki systemowi CEREC skanujemy wewnątrzustnie uprzednio przygotowane zęby jak pod tradycyjne uzupełnienia protetyczne uzyskując trójwymiarowy obraz uzębienia na monitorze komputera. W ten sposób możliwe jest zaprojektowania a następnie wykonanie pełnoceramicznych koron, mostów, inlay, onlay, łączników i koron na implantach bez potrzeby wykonywania niejednokrotnie nieprzyjemnych dla pacjenta wycisków oraz skrócenie czasu wykonania docelowej pracy z kilku-kilkunastu dni do zaledwie parunastu minut w zależności od wybranego przez pacjenta materiału. Dalszym etapem pracy jest wycięcie przez frezarkę docelowej pracy z bloczka ceramicznego z dokładnością do 20 mikronów co nie jest osiągalne w tradycyjnych pracach.
System CEREC pozwala na ustalenie kontaktów zgryzowych uzębienia pacjenta nie tylko w pozycji centralnego zwarcia ale dzięki najnowszemu oprogramowaniu uwzględnia pracę stawów skroniowo-żuchwowych pacjenta dając obraz w jaki sposób pacjent gryzie.
Dzięki funkcji wirtualnego artykulatora CEREC symuluje ruchy żuchwy pokazując punkty kontaktu w pięciu różnych ułożeniach żuchwy w stosunku do szczęki.